Ve světě, kde se věda a mytologie často považují za protiklady, stojí astronomický folklór na rozhraní dvou světů. Odhaluje jedinečné propojení naší nekonečné zvědavosti a snahy pochopit vesmír, který nás nejen obklopuje, ale je také součástí naší existence. Tato fascinace vesmírem je zakořeněna nejen v našem dědictví, ale i v kulturních tradicích a mýtech, které definují naši společnost a naše místo ve vesmíru. Při zkoumání tohoto bohatého dědictví nám framework PPDAC poskytuje metodologický průvodce, který nám umožňuje strukturovaně přistupovat k rozmanitým příběhům a znalostem, jež lidstvo shromáždilo o hvězdách a vesmíru.
PPDAC
Framework PPDAC, klíčový nástroj ve světě statistické analýzy a výzkumu, poskytuje systematický přístup k řešení výzkumných otázek a problémů. Tento framework, rozdělený do pěti fází: Problem (Problém), Plan (Plán), Data, Analysis (Analýza) a Conclusion (Závěr), je základním kamenem pro analytiky a výzkumníky, kteří se snaží převést surová data na smysluplné závěry. Jeho aplikace na pole astronomického folklóru rozšiřuje tradiční hranice využití, přenášející metodologii z čistě kvantitativního výzkumu do multidisciplinárního studia, kde se snoubí věda, kultura a historie.
Využití frameworku PPDAC k prozkoumávání astronomického folklóru
Framework PPDAC může poskytnout strukturovaný přístup k prozkoumávání astronomického folklóru v rámci zadaného kontextu. Každá fáze tohoto frameworku představuje krok ve výzkumném procesu, který může být aplikován na studium, jak se v rámci kultur formují a předávají astronomické znalosti a příběhy. Zde je, jak by se jednotlivé fáze mohly vztahovat k této oblasti:
- Problem (Problém): Identifikace a definice hlavního výzkumného problému může zahrnovat otázky jako: Jaké příběhy a mýty o vesmíru existují v různých kulturách? Jak se tyto příběhy vyvinuly a jaký mají význam? Tento krok zahrnuje pochopení, proč je astronomický folklór důležitý pro danou kulturu a jak se může lišit nebo být podobný mezi různými kulturami.
- Plan (Plán): V této fázi se vypracuje metodika pro sběr a analýzu dat týkajících se astronomického folklóru. To může zahrnovat rozhodnutí o tom, jaké zdroje informací budou použity (např. historické záznamy, literární díla, rozhovory s nositeli tradic), jak bude data sbírána a jaké analytické metody budou nejvhodnější pro interpretaci těchto dat.
- Data (Data): Sběr relevantních dat je klíčový pro analýzu astronomického folklóru. To může zahrnovat shromažďování příběhů, mýtů, legend a dalších narativů z různých kultur, které se týkají vesmírných jevů, konstelací, planet a dalších astronomických objektů.
- Analysis (Analýza): Ve fázi analýzy se aplikují vybrané metody na shromážděná data s cílem identifikovat vzory, témata a významy v rámci astronomického folklóru. To může zahrnovat komparativní studie, které odhalují, jak různé kultury přistupují k podobným astronomickým jevům, nebo jak se určité příběhy a mýty vyvíjely v průběhu času.
- Conclusion (Závěr): V závěrečné fázi se shrnují hlavní zjištění výzkumu a reflektuje se nad tím, co tyto výsledky znamenají pro pochopení astronomického folklóru. Může se také diskutovat o tom, jak tyto poznatky přispívají k širšímu porozumění kulturnímu významu astronomie a o možných cestách pro budoucí výzkum.
V kontextu průzkumu astronomického folklóru pomocí frameworku PPDAC hrají data zásadní roli. Představují surový materiál, ze kterého jsou odvozeny poznatky o tom, jak různé kultury vnímají vesmír a jaké významy a příběhy s ním spojují. Data mohou zahrnovat historické záznamy, ústní tradice, umělecká díla, literární texty a etnografické studie. Tyto informace umožňují analyzovat, jak se vesmírné jevy interpretují a jak se tyto interpretace promítají do kulturních praktik, věr a světonázorů. Význam dat spočívá v jejich schopnosti odhalit vzorce a tematiky, které přesahují individuální narativy a odkrývají univerzální aspekty lidského ducha a jeho snahy pochopit vesmír.
Závěr
Studium astronomického folklóru skrze prizmu frameworku PPDAC má potenciál nám otevřít okno do duše lidstva a jeho věčného úsilí porozumět kosmu. Tento přístup nejenže zvýrazňuje multidisciplinární povahu našeho hledání smyslu ve vesmíru, ale také odhaluje, jak vědecké poznání a kulturní dědictví společně utvářejí naše vnímání vesmíru. Odhalení vzorů a témat v rámci astronomického folklóru nám nejen poskytuje hlubší vhled do toho, jak různé kultury interpretují nebeská tělesa, ale také zdůrazňuje univerzální aspekty našeho zájmu o vesmír, které překračují čas a kulturu. V duchu neustálého objevování a přemýšlení, který astronomický folklór symbolizuje, nás framework PPDAC může vést k pochopení, že naše hledání smyslu mezi hvězdami je nekonečnou symfonií lidské zvědavosti a imaginace. Ať už jsme kdekoli na světě, pohled na hvězdnou oblohu nám připomíná, že jsme součástí něčeho mnohem většího a že příběhy, které si vyprávíme o vesmíru, jsou stejně důležité jako samotná data, která shromažďujeme. Naše snaha pochopit vesmír je nejen odkazem na naši minulost, ale i mostem k budoucnosti, kde folklór a věda pokračují v tanci plném objevů.
Doporučená literatura (na základě níž se mj. motivuji):
- Mgr. Gabriela Godišková, jurz Práce s daty: Jak porozumět světu dat, obor Design informačních studií, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta
- LEŠČÁK, Milan a SIROVÁTKA, Oldřich. Folklór a folkloristika: (o ľudovej slovesnosti). Bratislava: Smena, 1982.
- SIROVÁTKA, Oldřich. Folkloristické studie. Brno: Etnologický ústav Akademie věd České republiky, 2002. ISBN 80-85010-31-3.
- GUSEV, Viktor Jevgen‘jevič. Problemy fol’klora v istorii estetiki. Moskva: Akademija nauk SSSR, 1963.
- HORÁLEK, Karel. Studie ze srovnávací folkloristiky. Učební texty vysokých škol. Praha: SPN, 1966.
- Od pohádky k fámě: sborník příspěvků ze semináře Hledání cest české slovesné folkloristiky II., Brno, 6.6.2002. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2005. ISBN 80-85010-78-X.
- DORSON, Richard Mercer. Folklore and fakelore: essays toward a discipline of folk studies. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 2013. ISBN 978-0-674-33018-4.
- BLAHŮŠEK, Jan a JANČÁŘ, Josef. Etnologie – současnost a terminologické otazníky. Strážnice: Národní ústav lidové kultury, 2008. ISBN 978-80-87261-10-1. Dostupné také z:
- MICHÁLEK, Ján. Dejiny etnografie a folkloristiky: (postavy, diela, inštitúcie). 3. dopl. vyd. Bratislava: Univerzita Komenského, 1998. ISBN 80-223-1299-1.
- POHUNEK, Jan; JANEČEK, Petr a VOTRUBA, Adam. Metodická příručka ke sběru folkloru: metodický materiál s návodem ke sběru folkloru 20. století pomocí rozhovorů s pamětníky. [Praha]: Národní muzeum, 2014. ISBN 978-80-7036-413-0.
- VYHLÍDAL, Zdeněk. Klasická pohádka a skutečnost. Edice Vysočiny. Olomouc: Matice cyrilometodějská, 2004. ISBN 80-7266-164-7.
- Mezi etnografií, folkloristikou a muzejnictvím: sborník příspěvků z konference k nedožitým devadesátým narozeninám Karla Pavlištíka : Zlín 6. až 7. září 2021. Zlín: Klub H+Z, 2021. ISBN 978-80-904197-7-3.
- Malý etnologický slovník. Strážnice: Národní ústav lidové kultury, 2011. ISBN 978-80-87261-70-5.
- JANEČEK, Petr. Krvavá Máry a jiné strašlivé historky. Sanitka. Praha: Plot, 2015. ISBN 978-80-7428-250-8.
- JANEČEK, Petr. Mýtus o pérákovi: městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. Folkloristika. Praha: Argo, 2017. ISBN 978-80-257-2315-9.
- JANEČEK, Petr. Černá sanitka: znovu v akci: hoaxy, fámy, konspirace. Praha: Pavel Jeřábek – nakladatelství Plot, 2020. ISBN 978-80-7428-367-3.
- JANEČEK, Petr. Černá sanitka: to nejlepší ze současných pověstí a fám. Sanitka. Praha: Plot, 2009. ISBN 978-80-7428-014-6.
- JANEČEK, Petr. Černá sanitka: třikrát a dost: mytologie pro 21. století. Praha: Plot, 2008. ISBN 978-80-86523-88-0.
- JANEČEK, Petr. Černá sanitka: druhá žeň: Pérák, Ukradená ledvina a jiné pověsti. Praha: Plot, 2007. ISBN 978-80-86523-82-8.
- JANEČEK, Petr. Černá sanitka a jiné děsivé příběhy: současné pověsti a fámy v České republice. Praha: Plot, 2006. ISBN 80-86523-74-8.
- KING, Bob. Urban Legends from Space: The Biggest Myths About Space Demystified. Page Street Publishing, October 15, 2019. ISBN 978-1624148965.
- Top 10 Scary Space Urban Legends, https://www.youtube.com/watch?v=huPfJDU80YY
- MCFADDEN, Christopher. 9 Spooky Urban Legends about Time Travel. Interesting Engineering, Jun 06, 2020. https://interestingengineering.com/lists/9-spooky-urban-legends-about-time-travel.
- Space.com:
- RAO, Joe. Far Eastern star legends: the princess and the herdsman. SPACE.COM, September 26, 2021. https://www.space.com/far-eastern-star-legends
- DOBRIJEVIC, Daisy. Aurora myths, legends and misconceptions. SPACE.COM, June 20, 2023. https://www.space.com/aurora-northern-lights-myths-legends-misconceptions
- LALLANILLA Marc. Is There a Rabbit in the Moon? SPACE.COM, February 14, 2013. https://www.space.com/19790-rabbit-in-moon-pareidolia.html
- HELVIE, Forrest. ‚Apollo‘ Unpacks Urban Legends, Gossip, Speculation Behind First Moon Landing. SPACE.COM, SPACE.COM. https://www.space.com/41090-apollo-graphic-novel-first-moon-landing-legends.html
- RAO, Joe. Hercules, the mighty strongman of the summer sky. SPACE.COM, July 31, 2021. https://www.space.com/hercules-constellation-guide-history-astronomy
- WALL, Mike. Laika and her crew: ‚Space Dogs‘ documentary explores Moscow through a stray’s eyes. SPACE.COM, September 11, 2020. https://www.space.com/space-dogs-documentary-laika-soviet-spaceflight.html
- MOSKOWITZ, Clara. China’s 1st Space Docking Inspires Love Poetry. SPACE.COM, November 2, 2011. https://www.space.com/13482-china-space-docking-love-poetry.html